POMPA MONTAJ FORMLARI

GENEL MONTAJ FORMLARI

A) DALGIÇ POMPA UYGULAMALARI

Image
1) Kızaklı Sistem
Sabit tesisler için kullanışlı, kolay ve ekonomik bir montaj şeklidir. Tabana monte edilen bir kızak dirseği, buna bağlı kızak borusu ve pompaya bağlanan kızak flanşından oluşur. Pompa zincir vasıtasıyla kızak boyunca aşağı veya yukarı hareket ettirilir.
Image
2) Düşey Hortum Bağlantılı
Tabanı düzgün olan emme haznelerinde ve çukurlarda kullanılır. Pompa çalışacağı zemine serbestçe oturmalıdır. Pompa zincir ile yerine indirilir veya yukarı alınır. Genelde küçük pompalar için uygundur.
Image
3) Kuru Tip Montaj
DAÇ-Y tipi pompalar kuru tip montaja uygundur. Kuru montajda emme haznesi ile pompa odası bir duvarla ayrılmıştır. Pompa odası kurudur. Pompalar sağlam beton zemine oturdukları için titreşim daha azdır ve işletme daha emniyetlidir. Pompa altındaki özel taşıyıcı emme dirseği ile zemine bağlanmıştır.

B) ÇAP UYGULAMALARI

Image
1- VY Formu :
Düşey milli, yaş tip, askı kolonlu kanalizasyon pompaları: Pompa ve kolon yatakları kanalizasyon sıvısı içinde çalışacak şekilde dizayn ve imal edilmiştir. Pompa zemin üzerindeki bir taşıyıcı plaka ile askıya alınmıştır. Basma borusu da bu plakaya bağlıdır. Çıkış ağzı zemin ağzında veya üstünde olabilir. Kolon yatakları sürekli olarak gres ile yağlanır.
Yağlama için otomatik gres pompaları kullanılmaktadır. El ile yağlanan sistemler de yapılmaktadır. Bu tip pompalar pis su çukuru üzerinde bir pompa istasyonu binası gerektirir. Montaj için en az 3 m. kaldırma yüksekliğinde bir vinç sistemi gereklidir.

Image
2- VK Formu :
Düşey milli, kuru tip, askı kolonlu kanalizasyon pompaları : Kuru tip hücrelerde çalışmak üzere imal edilmiştir. Kolon ve pompa yatakları rulmanlı ve el ile gres yağlamalıdır. Sızdırmazlık için paket veya mekanik salmastralar kullanılmaktadır. Pompa, giriş dirseği ile alttan ve motor taşıyıcı plakası ile üstten tesbit edilmiştir. Pompanın tamir, bakım ve temizliği bu sistem sökülmeden kolaylıkla yapılabilir.
Image
3- VS Formu :
Düşey milli, kuru tip, mafsal tahrikli kanalizasyon pompaları : Kuru tip ve derinliği fazla hücrelerde büyük debiler için uygulanan bir sistemdir. Pompa ve motor iki ayrı ünite halindedir. Aradaki güç iletimi, yeterli sayıda kardan mafsalı ihtiva eden düşey bir şaft ile sağlanır.VK tipinin tüm özelliklerini kapsar. Ancak daha büyük ve ağır sistemler için uygundur.
Image
4- VM Formu :
Düşey milli, kuru tip, monoblok kanalizasyon pompaları : Su baskını tehlikesi olmayan kuru tip hücrelerde ve yer üstündeki tesislerde kullanılmaya uygundur. Pompa ve motor derli-toplu bir konstrüksiyonla az yer kaplayacak biçimde dizayn edilmiştir. Pompanın tamir, bakım ve temizlenmesi boru sistemi ve salyangoz sökülmeden yapılabilir. Sızdırmazlık, paket veya mekanik salmastralarla sağlanır.Diğer kuru tip düşey milli pompalara oranla çok az bakıma ihtiyaç gösterir. VM tipi pompalar tüm boyutlar için imal edilmektedir.

Image
5- HK Formu :
Yatay milli, kuru tip, kanalizasyon pompaları :Su baskını tehlikesi olmayan yerlerde kullanılmaya uygundur. Yatay milli pompaların tüm avantajlarına sahiptir. Pompa ve motor çelik konstrüksiyon bir şase üzerinde elastik kaplinle akuple edilmiştir. Sızdırmazlık paket veya mekanik salmastralarla sağlanır. Yataklar gresle veya sıvı yağla yağlanabilmektedir. HK tipi pompalar tüm boyutlar için imal edilmektedir.

C) TÜPLÜ DALGIÇ POMPA MONTAJ FORMU

Dalgıç pompa, beton hücre veya çelik boru (tüp) içine yerleştirilir. Montaj şekilleri aşağıda gösterilmiştir.

Image Beton tüplü
Image Çelik tüplü
Image Cebri borulu Çelik tüplü

D) DERİNKUYU DALGIÇ POMPA MONTAJ FORMU

· Caprari Temiz Su Derinkuyu Dalgıç pompalarının verimli çalışabilmesi için pompanın kalitesi kadar kuyunun tekniğine uygun açılması, kuyunun temiz olması, montaj işçiliğinin kaliteli olması ve doğru pompa seçimi çok önemli rol oynamaktadır.
· Pompa kuyusu uzman sondajcılara açtırılmalıdır.
· Pompaların kuyuya montajı işi bilen uzman kişilere yaptırılmalıdır.
· Pompanın aşırı derecede kum basması doğru kuyu açarak önlenmelidir.

ImageTürbosan Türbomakinalar San. ve Tic. A.Ş. | Tel : 0262 722 95 40 (pbx) | Fax : 0262 722 95 39